• Polska firma
 • Darmowa wysyłka przy zamówieniu od 299zł
 • 21 dni na zwrot

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne

PRZECHOWYWANIE

Okulary przechowuj w pokrowcu w suchym, czystym i zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej.  

Nie wystawiaj okularów na działanie bardzo wysokiej temperatury np. nie zostawiaj okularów w samochodzie (nawet w specjalnym schowku na okulary) czy na kocu na plaży, ponieważ może to uszkodzić soczewkę oraz oprawki. 

INSTRUKCJA CZYSZCZENIA 

Jeśli soczewka jest brudna (np. tłusta od palców czy owadów) do czyszczenia użyj wilgotnej ściereczki z mikrofibry (ewentualnie bieżącej letniej wody z delikatnym mydłem, jeśli jest taka potrzeba), następnie wysusz soczewkę czystą i suchą ściereczką z mikrofibry. Nie pozostawiaj kropel wody na soczewce, ponieważ mogą one pozostawić ślady. 

Jeśli soczewka jest zakurzona, ma drobinki piasku to przed czyszczeniem zdmuchnij lub zmyj bieżącą wodą pył/piasek. 

Nie czyść soczewki na sucho, nie trzyj mocno i nie naciskaj mocno na soczewkę. Nie czyść soczewki ubraniem, ręcznikiem ani papierem. Nie używaj chemii, detergentów ani rozpuszczalników (np. alkoholu, zmywacza do paznokci czy płynu do czyszczenia okien). Nie czyść soczewek przy użyciu mokrych ściereczek dostępnych w drogeriach czy u optyków ponieważ są one przeznaczone do czyszczenia soczewek optycznych a nie przeciwsłonecznych. Każde z powyższych może uszkodzić soczewkę. 

Nie dotykaj soczewki tłustymi palcami (np. od kremów czy jedzenia) ponieważ może to pozostawić trwałe odbarwienia. 

Soczewkę należy wyczyścić:

 • Po kontakcie ze słoną wodą
 • Po kontakcie z chlorowaną wodą 
 • Po kontakcie z kroplami deszczu

Niezwłocznie przemyj soczewki bieżącą letnią wodą, następnie wysusz soczewkę czystą i suchą ściereczką z mikrofibry. W przeciwnym wypadku sól czy chlor czy krople kwaśnego deszczu mogą wejść w reakcję chemiczną z soczewką i pozostawić na niej ślady lub ją uszkodzić (np. mogą wypalić kolorową powłokę na soczewkach) 

Jeśli oprawki są brudne umyj je pod bieżącą wodą - jeśli jest taka potrzeba dodaj delikatne mydło. 

OGRANICZENIE STOSOWANIA 

Okulary mają poniższe ograniczenie stosowania:

 • Nie do bezpośredniej obserwacji słońca
 • Nie do ochrony przed sztucznymi źródłami światła, np. solaria
 • Nie do ochrony oczu przed mechanicznymi urazami
 • Soczewki z filtrem z kategorii 4 (S4) mają dodatkowe ograniczenie użytkowania: ‘Nieodpowiednie podczas kierowania pojazdami i do użytku na drogach’ 

GWARANCJA 

Na wszystkie produkty kupione w sklepie therookie.pl udzielamy 12 miesięcznej gwarancji producenta. Gwarancja liczy się od dnia zakupu produktu. Więcej szczegółów dotyczących gwarancji znajduje się pod tym linkiem --> https://therookie.pl/strona/reklamacja 

Gwarancja nie obowiązuje w następujących przypadkach: 

 • mechaniczne zarysowanie soczewki lub oprawek (np. kontakt soczewki z materiałem ściernym jak piasek)
 • złamanie oprawek lub zawiasu w związku z upadkiem okularów lub innym uszkodzeniem mechanicznym 
 • Uszkodzenia, które wynikają z niewłaściwego użytkowania okularów, w szczególności:
  • Kontakt soczewki ze słoną wodą (również z bryzą morską), chlorowaną wodą czy kwaśnym deszczem
  • Kontakt soczewki z inną substancją chemiczną (np. perfumy, spraye na komary, kremy, aerozole itd.) 
  • Wystawienie okularów na działanie bardzo wysokiej temperatury (pozostawienie okularów w samochodzie, bezpośrednio na słońcu, w torbie na plaży itd.)

Sól, chlor czy krople deszczu zanieczyszczone metalami ciężkimi (zanieczyszczenie z powietrza wraca na ziemię w postaci kwaśnych deszczy) są żrącymi substancjami, które mogą wypalić kolor na kolorowej soczewce. 

Na powyższe czynniki szczególnie narażona jest kolorowa soczewka z polaryzacją. 

WYTŁUMACZENIE DODATKOWYCH POWŁOK NA SOCZEWCE 

 • Anti-scratch: jest to dodatkowa warstwa ochronna przeciw zarysowaniom. Nie oznacza to jednak, że soczewka nie będzie się w ogóle rysować. Oznacza to jedynie, że jej żywotność jest przedłużona dzięki zastosowaniu twardej powłoki na soczewce. Pomimo użycia dodatkowej ochrony przeciw zarysowaniom gwarancja nie obejmuje zniszczeń soczewki na skutek urazów mechanicznych. 
 • Anti-salt: jest to dodatkowa warstwa ochronna przeciw słonej morskiej wodzie. Nie oznacza to jednak, że soczewka jest 100% chroniona przed słoną wodą. Oznacza to jedynie, że jej żywotność jest przedłużona dzięki zastosowaniu dodatkowej powłoki na soczewce. Soczewkę po kontakcie ze słoną wodą należy wyczyścić zgodnie z instrukcją czyszczenia. Pomimo użycia dodatkowej ochrony na słoną wodę gwarancja nie obejmuje zniszczeń soczewki spowodowanych słoną wodą. 

OPIS KATEGORII FILTRÓW

Kategoria filtra 

Opis 

Zastosowanie 

Soczewki delikatnie przyciemnione o jasnej barwie 

Filtr zapewnia bardzo małą redukcję olśnienia słonecznego. Ograniczona ochrona UV. Przeznaczony do użytkowania w pochmurne dni. 

Soczewki delikatnie przyciemnione o jasnej barwie 

Filtr zapewnia ograniczoną ochronę przed olśnieniem słonecznym. Umiarkowana ochrona UV. Przeznaczony do użytkowania w dni o małym natężeniu światła słonecznego. 

 

Soczewki średnio przyciemnione. Okulary do ogólnego zastosowania. 

Filtr zapewnia dobrą ochronę przed olśnieniem słonecznym. Dobra ochrona UV. Przeznaczony do użytkowania w dni o średnim natężeniu światła słonecznego. Nieodpowiednie do jazdy nocą lub w warunkach niskiego natężenia światła. 

 

Soczewki mocno przyciemnione. Okulary do ogólnego zastosowania. 

Filtr zapewnia wysoką ochronę przed olśnieniem słonecznym. Dobra ochrona UV. Przeznaczony do użytkowania w dni o wysokim natężeniu światła słonecznego. Nieodpowiednie do jazdy nocą lub w warunkach niskiego natężenia światła. 

 

Soczewki bardzo mocno przyciemnione. Okulary specjalnego zastosowania. 

Filtr zapewnia bardzo wysoką ochronę przed ekstremalnym olśnieniem słonecznym. Przeznaczony do użytkowania w dni o bardzo intensywnym natężeniu światła słonecznego np. na śniegu, na morzu, w strefie tropikalnej, w wysokich górach lub na pustyni. Nieodpowiednie podczas kierowania pojazdami i do użytku na drogach. 

 

OPIS OZNAKOWANIA OKULARÓW I/LUB SOCZEWKI 

cat. 0, cat. 1, cat. 2, cat. 3, cat. 4 – oznakowanie kategorii filtra zgodnie z powyższą tabelą. Np. oznakowanie oprawek/soczewki ‘cat. 3’ oznacza, że soczewka posiada filtr kategorii 3. 

POLARIZED, Polarized Lenses – typ filtra polaryzacyjny. Filtr przez który przedostają się jedynie pionowe promienie światła a blokowane są promienie poziome. Dzięki temu zredukowane są niepotrzebne odblaski i odbicia np. od mokrej jezdni czy od tafli wody, obraz jest ostrzejszy a barwy bardziej nasycone. Np. oznakowanie soczewki ‘cat. 3 Polarized Lenses’ oznacza, że soczewka jest z polaryzacją oraz z filtrem kategorii 3. 

CE – Okulary przeciwsłoneczne spełniają wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. i mogą być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. 

Okulary przeciwsłoneczne są zgodne z międzynarodowym standardem ISO 12312-1:2022. 

Sklep internetowy Shoper.pl